Press "Enter" to skip to content

Zwyczaje “numizmatyczne”

Numizek 0

W tej części artykułu pragnę napisać kilka słów o ciekawostkach związanych z numizmatyką, a jest ich zapewne dosyć sporo. Monety pamiątkowe i okolicznościowe były wypijane już w starożytnym Rzymie i potem były one rozdawane przez władców na cześć jakiejś okazji. Był wtedy znany i bardzo popularny zwyczaj rzucania do ludu przez władców monetami. Istniał też również zwyczaj obrzucania władców monetami i miało to zapowiedzieć powodzenie. Krążyły również takie pogłoski o zwyczaju dawania do trumny przy zmarłym monet, co miało zapewnić mu dostatnie życie przyszłe.

Spotyka się również zwyczaj wkładania monet pod budowę- jako kamień węgielny, co ma powodować szczęście i dostatnie życie. W przeszłości także znany był zwyczaj wkładania do ust zmarłych monet, a wszystko to po to, aby uniemożliwić powrót duszy do ciała. Dlaczego jednak wkładali akurat monetę do buzi, a nie np. dawali do ręki zmarłego? Jak się okazuje, dawniej ludzie wierzyli w to, że dusza wydostaje się z ciała wraz z ostatnim wydechem z ust i również tamtędy miała rzekomo powrócić, dlatego też stosowali takie właśnie rozwiązanie torujące drogę powrotną duszy do ciała.

Ludzie wierzyli w różne mity i zabobony związane z pieniędzmi, byli przekonani o jej prawdziwości i aktualności. W obecnych czasach ludzie również wierzą w różnego rodzaju zabobony związane z pieniędzmi. Znamy popularny zwyczaj obsypywania pieniędzmi młodej pary- zazwyczaj monetami o nominale 1 bądź 2 grosze, a także zwyczaj wpuszczania monety do danego miejsca, np. fontanny- jako znak, że jeszcze powrócimy w przyszłości do tego miejsca. W czasach współczesnych istnieje również słynne powiedzonko: “Grosz na szczęście”, często to spotyka się podczas kupowania portfela, bardzo często ekspedienci wkładają symboliczny grosik do jego środka lub kiedy np. dostajemy na prezent portfel osoba obdarowująca wkłada do jego wnętrza grosik- na szczęście. A kto nie wkłada podczas wieczerzy wigilijnej banknotów pod talerz? To również kolejny zwyczaj, który ma przynieść dostatek w przyszłym roku.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *