Press "Enter" to skip to content

Porady i ciekawe informacje

Numizek 0

Każdy hobbysta czy miłośnik numizmatyki powinien znać podstawowe zasady “rządzące” w tej tematyce.Kolekcjoner z powołania, traktujący swój “zawód” jako pasję nie może tylko i wyłącznie skupiać się na zbieraniu monet- to nie na tym polega i nie tędy droga. Oprócz obserwacji telewizji i przeglądania informacji zawartych w internecie, prawdziwy miłośnik tej “dyscypliny” powinien sięgać głębiej, czyli do fachowej literatury, którą może znaleźć w dużych bibliotekach zawierających mnóstwo pozycji na ten temat.

Główną biblioteką, która zawiera chyba najwięcej pozycji i materiałów na temat numizmatyki, jest Biblioteka Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie. Warto również stworzyć własną biblioteczkę, do której można zawsze sięgać i szukać w niej informacji, która akurat nas zainteresuje. Warto również pomyśleć o prenumeracie czasopism numizmatycznych, w których zawartych jest wiele informacji z tej dziedziny. Czy ktoś wie od kiedy numizmatyka zaczęła się poważnie rozwijać? Otóż za przełomowy rozwojowo wiek przyjmuje się wiek XIX. Miłośnicy numizmatyki nie tylko zbierają monety, ale także pogłębiają i zdobywają nową wiedzę na temat tych wszystkich rzeczy i czynności, współczesnych i tych z przeszłości związanych z zagadnieniami numizmatyki.

Kolekcje monet można znaleźć na różnych portalach internetowych, a także na aukcjach organizowanych przez PTN.
Młody i jeszcze niedoświadczony kolekcjoner nie powinien sam konserwować i oczyszczać swoich okazów kolekcjonerskich, gdyż robiąc to niewłaściwie może nawet je zniszczyć lub nieodwracalnie uszkodzić. Warto w takim wypadku skorzystać z rad doświadczonych już kolekcjonerów, którzy pokarzą nam jak umiejętnie obchodzić się z tego typu rzeczami i jak właściwie je konserwować. Wszystkie okazy numizmatyczne spotkać możemy w różnych muzeach czy to w Polsce czy na świecie. Dostęp do tych zbiorów mają głównie osoby, które zajmują się tym naukowo, a także studenci, którzy studiują na kierunku odpowiadającym tej dziedzinie. Zdarza się również tak, że zbiory po wcześniejszym uzgodnieniu z odpowiednią osobą są udostępniane zainteresowanym osobą.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *