Press "Enter" to skip to content

Poradnik o monetach, numizmatyce

Numizek 0

Każdy z nas zna powiedzenie, że „każdy medal ma dwie strony” dokładnie tak samo jest z monetami. Dodać możemy jeszcze rant monety i traktować go jako jej trzecią stronę. Każdy numizmat ma awers i rewers. Awers jest to przednia strona monety, na której umieszczono godło państwa lub herb, oraz często nominał monety. Odwracając monetę spotkamy się z rewersem – z reguły umieszcza się na nim rysunek związany z okolicznością wybicia monety lub nominał monety.

Rant każdej monety może być gładki lub posiadać paski. Mało jednak osób zauważa, że na rancie numizmatu znajdują się również napisy. Mogą być to różnego rodzaju sentencje lub znaki zabezpieczające przed fałszerstwem. W Polsce pierwszy napis na rancie monety pojawił się za czasów Jana III Sobieskiego i tłumacząc z łaciny głosił – „Wielkim i śmiałym zamierzeniom ku każdemu celowi wskazuje drogę”. Jeśli przypisując ten tekst znaczeniu pieniądza można wnioskować, że pieniądz rządzi światem i jest wyznacznikiem ludzkich działań. Skupmy się może raczej na monetach bardziej współczesnych.

W latach 1972-2009 monety kolekcjonerskie były tworzone zazwyczaj metodą lustrzanki o gładkich rantach. Odróżnia je to od monet obiegowych, ponieważ popularne złotówki i groszówki są wybijane zupełnie zwyczajnie za pomocą standardowej prasy. Dodatkowo każda moneta opatrzona jest symbolem mennicy. Proponuję wziąć teraz do ręki jakąś większą rozmiarem monetę i przyjrzeć się dolnej części skrzydeł orzełka. Zauważyliście zapewne, że pod prawym lub lewym skrzydłem znajduje się tajemnicza wypustka. Jest to właśnie symbol mennicy. Jeśli chodzi o egzemplarze obiegowe można również spostrzec, że skrzydła orzełka są nierówne lub przekrzywione w prawą lub lewą stronę. Ciężko mi stwierdzić, czy to zabieg menniczy czy też niedoróbka fałszerza, jednak z takimi przypadkami można spotkać się na co dzień. O monetach słowo wstępu zostało już powiedziane.

Ze swojej strony chciałbym wszystkich zachęcić do kolekcjonowania numizmatów. Monety kolekcjonerskie są magiczne ponieważ każda z nich posiada jakąś historię, upamiętnia wydarzenie, przedstawia jakąś postać. Zbieranie monet wymaga trochę samozaparcia i odrobinę kapitału ale według mnie jest jednym z bardziej pasjonujących odmian hobby, z gatunku „kolekcjonowanie”. Przeglądajmy więc fora internetowe i sklepy. Kolekcjonujmy, wymieniajmy, cieszmy się zdobytymi „perełkami”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *