Press "Enter" to skip to content

Polska Mennica

Numizek 0

Jedynym producentem monet zarówno obiegowych jak i kolekcjonerskich w Polsce jest Mennica Polska mieszcząca się w Warszawie. Została założona w 1766 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szybko otrzymała status czołowego producenta monet nie tylko w Polsce lecz również w Europie. Losy mennicy były ściśle związane z historią kraju. W czasie ostatniej wojny mennica została całkowicie zniszczona, a produkcję monet wznowiono dopiero w 1953 roku. Obecnie mennica przyjmuje zlecenia nie tylko krajowe, lecz także od zagranicznych emitentów i firm numizmatycznych. Bardzo udana jest seria monet w oksydowanym srebrze pod nazwą “Bursztynowy Szlak” wykonana na zlecenie emitenta z Niue Island.

Seria upamiętnia większe miasta znajdujące się na szlaku bursztynowym (był to szlak handlowy pomiędzy krajami bałtyckimi, a państwami basenu Morza Śródziemnego). Każda moneta udekorowana jest bursztynem,co dodaje jej atrakcyjności. Dość dużo zleceń mennica otrzymuje od Narodowego Banku w Białorusi. Na zlecenie tego emitenta wyprodukowano monety o takich tematach jak bajki, żaglowce, czy też znaki zodiaku. Armenia zleciła wykonanie monet z wizerunkiem czołowych piłkarzy świata, wśród których figuruje moneta ze Zbigniewem Bońkiem. Interesującym tematem zrealizowanym na zlecenie Andory są monety przedstawiające siedem cudów świata.

Dotyczą one takich obiektów jak Koloseum, Machu-Picchu, Pomnik Chrystusa, Mur Chiński i innych. Do udanych produkcji Mennicy Polskiej jest seria monet z tematu ” System Solare ” (Układ Słoneczny). W srebrze, stemplem lustrzanym wybitych zostało jedenaście numizmatów przypominających planety krążące wokół słońca. Monety na zlecenie emitenta krajowego wyprodukowano w nakładzie 28500 sztuk, jedynie Pluton wyprodukowano w ilości 12000 sztuk. Obecnie Mennica Polska poza emitowaniem monet zajmuje się płatnościami elektronicznymi, handlem metalami szlachetnymi oraz wynajmowaniem i ochroną lokali. Od 10 lat Mennica jako spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych – GPW.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Fotopolska.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *