Monet obcych będących w obiegu na ziemiach można wymienić kilkadziesiąt. Co może wydać się najdziwniejsze osobie, która z tym zagadnieniem styka się po raz pierwszy to fakt, że pierwsza moneta tej klasy, o której powinno się mówić pochodzi nie z krajów ościennych ale z dalekiej Persji. Dirhem Sasanidzki, bo o nim mowa, stał się, co jeszcze dziwniejsze, monetą obiegową nie tylko Polski, ale w zasadzie całej europy. W Polsce monety te były dominującym środkiem płatniczym do połowy dziesiątego wieku.
Dla wielu osób informacja ta jest zaskakująca, ale na pewno nie bardziej od tej, że dirhemy cały czas znajdowane są dość często w północnej części kraju. Zaraz- może ktoś spytać- skoro dominujący środek płatniczy to dlaczego znajdujemy je głównie na północy? Otóż dirhemy docierały na ziemie polskie głównie za pośrednictwem Skandynawów, którzy zajmowali się między innymi handlem z Arabami, a szlaki handlowe wiodły właśnie przez Wielkopolskę i obszar przymorza.
Trudno raczej oceniać wygląd tej monety posługując się przyzwyczajeniami, jakie wyrobiły w nas monety europejskie. Bądź, co bądź, dirhemy są wytworem innej kultury, co zresztą widzi się od razu, niekoniecznie tylko po niezrozumiałych napisach- czy też raczej nieczytelnych, bo niezrozumiała dla nas jest i ówczesna polszczyzna z łaciną.
Dirhemy sasanidzke jako monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich przedstawiają duża wartość kolekcjonerską, jakkolwiek ich cena nie jest specjalnie wysoka, chyba, że za okazy wybitnie dobrze zachowane, których ze zrozumiałych względów nie ma zbyt wiele. Mimo wszystko jednak dirhemy są bardzo ważnym elementem tematycznych kolekcji, ponieważ bardzo silnie wpłynęły na gospodarkę państwa Piastów.
Jest to zresztą pierwszy tak wyraźnie udokumentowany silny wpływ pośredniego wpływu obcego państwa na funkcjonowanie naszego kraju- zauważmy, że później monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich jeszcze kilka albo kilkanaście razy spontanicznie staną się dominującym środkiem płatniczym. Dziś jedynym świadkiem tamtych wydarzeń może być doskonale zadbana kolekcja numizmatyczna, z której wynika znacznie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich są doskonałym tematem przewodnim dla wytrwałych numizmatyków, którzy w ten sposób chcieliby poznać historię Polski, nawet jeśli nigdy nie uda się skompletować absolutnie wszystkich monet z tej grupy- a tak zapewne będzie.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Flickr.com