Press "Enter" to skip to content

Organizacja fachowa

Numizek 0

Numizmatyka to nie jakieś tam hobby, zabawka niewielu. Numizmatyka to ogromny biznes, dlatego też mając bogate tradycje w naszym kraju, posiada także własne towarzystwo. Organizacja skupiająca osoby fascynujące się różnymi monetami i banknotami to Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Korzenie tej organizacji sięgają końca dziewiętnastego wieku, a dokładnie roku 1888, kiedy to została ona założona w mieście Kraków. Ówczesna nazwa była trochę inna niż obecnie i brzmiała Towarzystwo Numizmatyczne. Dopiero w kolejnym, czyli dwudziestym wieku zaczęły powstawać kolejne oddziały organizacji numizmatycznej. Najpierw w Warszawie, potem w Poznaniu, a następnie we Lwowie oraz Bydgoszczy.

Po II Wojnie Światowej, w latach pięćdziesiątych warszawski oraz krakowski oddział towarzystwa numizmatycznego weszły w skład Polskiego Towarzystwa Archeologicznego jako sekcje numizmatyczne. Jednakże już w roku 1971 ze względu na coraz szybszy rozwój i znaczny wzrost popularności numizmatyki w naszym kraju do nazwy tej organizacja archeologiczna zyskała nowy człon w swej nazwie. Od tej chwili twór ten zaczął nosić nazwę Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Po upadku komunizmu nastąpiła również zmiana w nazewnictwa tejże organizacji i w roku 1991 przyjęła ona współczesną nazwę Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Jednocześnie PTN jest również członkiem Międzynarodowej Komisji Numizmatycznej. Na czym polega działalność tej organizacji? Przede wszystkim musi dbać o nasze dziedzictwo narodowe jakim są pieniądze dawne i dzisiejsze. PTN zajmuje się organizacją konferencji i spotkań, na których omawiane są najważniejsze aspekty funkcjonowania świata miłośników numizmatyki. Między innymi corocznie organizuje taką konferencję w Supraślu, na Podkarpaciu. Oprócz tego, działalność PTN to także wydawanie różnych pozycji związanych z tym zagadnieniem, w tym cyklicznie wydawane czasopismo, Biuletyn Numizmatyczny. PTN w Polsce posiada zarówno kilkadziesiąt swoich oddziałów jak i koła regionalne.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *