Stare pieniądze zawsze budzą ciekawość. Jeżeli są dobrze zachowane stanowią niezwykle ważne zdobycze dla kolekcjonerów i numizmatyków. Są tez niezastąpionym źródłem historii. Dzisiaj nie musimy oglądać oryginałów aby wiedzieć jak wyglądały. Internet daje nam możliwość obejrzenia pieniędzy jakimi posługiwali się nasi przodkowie. Szczególnie interesujące są te z przed wojny, ponieważ zachowało się ich niewiele. Takom pieniądzem są różnej guldeny gdańskie. Obowiązywały tylko prze kilkanaście lat po czym zostały wycofane z obiegu. Tylko nieliczne zachowane oryginały mogły przybliżyć nam te historyczne banknoty, ich pochodzenie i wygląd nominałów. Jeżeli chodzi o guldeny zachowały się głownie monety natomiast banknoty w większość zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej.
Te które się zachowały trafiły w ręce kolekcjonerów albo do muzeum. Dlatego warto poszperać w Internecie jeżeli chcemy zobaczyć jak wyglądały guldeny, znajdziemy tam każdy nominał: 10 guldenów z wizerunkiem dworu Augusta, 20 Guldenów przedstawiających Wieżę Więzienna w Gdańsku, 25 guldenów z wizerunkiem słynnego Kościoła Mariackiego, 50 guldenów z domem podcieniowym, 100 guldenów z portem gdańskim, 500 guldenów z wielka zbrojownia oraz 1000 guldenów z wizerunkiem ratusza na rynku głównym w Gdańsku. Każdy banknot można powiększyć, dopatrzeć się szczegółów np. daty emisji itd.
Guldeny były starannie wykonane i zaprojektowane, miały również ciekawa kolorystykę zbliżoną do ówczesnych dolarów. Ponadto każdy banknot posiadał charakterystyczny znak wodny jak również znak szczególny tj. wizerunek dwóch lwów gdańskich przytrzymujących herb miasta- symbol Gdańska. Wolne Miasto Gdańsk posiadało również swoją walutę i nawet własną mennicę w okresie napoleońskim kiedy to nie miało własnej autonomii podległe było Francji stanowiąc bazę dla wojsk Napoleona. Ta mennica została uruchomiona w roku 1808 i wybijano w niej monety takie jak: szelągi, grosze oraz szóstaki. Po upadku przywódcy francuskiego Napoleona Bonaparte-rok 1813 mennica została zamknięta, natomiast Wolne miasto Gdańsk włączono do ówczesnych Prus.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Imaged.pl