Press "Enter" to skip to content

Monety antyczne

Numizek 0

Monety, które zostały wycofane z obiegu wraz z wiekiem stale zyskują na swej wartości. Często stają się celem dla numizmatyków, czyli osób, które zajmują się hobbistycznie zbieraniem rzadkich monet. Choć prywatne kolekcje numizmatyków potrafią osiągać naprawdę duże rozmiary, to również istnieją duże wystawy, na które może się udać każda osoba chcąca jedynie obejrzeć najsławniejsze egzemplarze tylko z czystej ciekawości. Takie wystawy są również często odwiedzane przez pasjonatów monet, gdyż nie wszystkie monety są przeznaczone do zakupu przez prywatne osoby.

W Polsce miejscem gdzie warto się udać, aby podziwiać antyczne monety jest Muzeum Narodowe. Na tej wystawie znajdują się jedyne w swoim rodzaju monety pochodzące z Grecji, Republiki i Cesarstwa Rzymskiego oraz Bizancjum. Zbiory muzeum obejmują ponad 40 tysięcy monet starożytnych. Kolekcja tych monet w większości pochodzi od darczyńcy Władysława Semerau-Siemianowskiego, który gromadził monety przez ponad czterdzieści lat swojego życia. Najcenniejsza wśród nich to oktodrachma plemienia Derronów, która została znaleziona w Macedonii.
Muzem powiększało swoje zbiory, na przykład odkupując kolekcję od numizmatyka Ignacego Terleckiego, który będąc z zawodu lekarzem, przez dużą część swojego życia poświęcał się również swojej pasji.

Jednak ogromne szkody wyrządziła Druga Wojna Światowa, znaczna część zbiorów została zrabowana, ale na szczęście część przetrwała. W kolejnych latach po wojnie rozpoczęło się odradzanie kolekcji. Ważnym dowodem na to jak bardzo ludzie przywiązują wagę do numizmatyzmu, jest fakt, że wiele osób zupełnie bezinteresownie zaczęło oddawać swoje przez lata zbierane monety do muzeum. Kolekcja jest rozbudowywana do dnia dzisiejszego. Również banki wspomagają przekazami pieniężnymi powiększenie zbiorów. Jak widać numizmatyzm to wspólna pasja wielu ludzi i coś więcej niż tylko zbieranie monet. Jeżeli interesują cię stare monety albo zwyczajnie z ciekawości chcesz na nie popatrzeć to warto iść do muzeum.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *