Press "Enter" to skip to content

Kształty różnych monet

Numizek 1

W Europie numizmatyka rozwija się bardzo prężnie. Przeprowadzane są wielorakie badania, a naukowcy i kolekcjonerzy dochodzą do wielu, ciekawych konkluzji. Niedawno zastała sprawdzona wiedza ogółu społeczeństwa, dotycząca kształtu monet. Większość ankietowanych zasugerowało owal. Okazuje się jednak, że poprzez wieki moneta przybierała przeróżne kształty. Najczęściej bywała okrągła, jednak nawet i dzisiaj, w niektórych krajach są monety wielokątne, kwadratowe, czy trójkątne.

Wszystko jest zależne od emitenta. Z pewnością większość państw wybija monety owalne, dostosowując się do ogólnych norm, jednak czasem mocarstwa się wyróżniają. Nie ma też standardów w kwestii wielkości monety. Występują malutkie, które wielkością nie przekraczają dwóch milimetrów, ale są i takie, które z trudem zmieszczą się w portfelu. Bywa bowiem, że sięgają dwudziestu centymetrów. Z pewnością jest to przesada. Pieniądz przede wszystkim powinien być funkcjonalny. Czasem jednak egzemplarze kolekcjonerskie wybijają się spośród szarego tłumu.

  1. Kolekcjonuję monety, szczególnie Polskie ale również innych krajów. Mam w kolekcji monety z wizerunkiem malarzy w kształcie prostokąta. Niedawno zostały wydane monety w kształcie serca z okazji rocznicy WOŚP. Mam pełno okrągłych i kilka eliptycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *