Press "Enter" to skip to content

Kolekcjonowanie monet, banknotów

Numizek 1

Mój znajomy poinformował mnie wczoraj, że rozpoczął zbieranie monet kolekcjonerskich. Ta informacja szczególnie mnie nie zdziwiła, bo od zawsze lubił kolekcjonować karty telefoniczne czy znaczki. Jego nowe hobby to jednak nie tylko pasja…on chce na tym zarobić! Moje oczy przybrały kształt złotówek. Bo jak tu niby zarobić na starych monetach. Wiem, że można je kupować i sprzedawać ale zysk i pewność takiego zarobku wydawała mi się nieproporcjonalna do nakładu sił i ryzyka jaki jest z tym związany.

Poprzez hipotetyczne wyliczenia matematyczne kolega zaczął mi udowadniać, że kupując kolekcję monet, na których się nie znamy można w ciągu roku zarobić najmniej 6-8%. Pokazał mi również przykłady numizmatyków, którzy w ciągu roku na pewnych kolekcjach zarobili do 200% od zainwestowanego kapitału ! Kolega dopił herbatę i poszedł do domu. W mojej głowie jego rozważania na temat inwestycji w monety kolekcjonerskie wciąż odbijały się echem.

Postanowiłem sprawdzić na forach internetowych jaka jest prawda. Okazało się, że faktycznie to dosyć pewny interes. Po pierwsze wartość rynkowa monety nie spadnie nigdy poniżej ceny rynkowej zawartego w niej kruszcu. Po drugie numizmaty zawierają w sobie również wartość kolekcjonerską, której nabierają z czasem i związana jest ona z wielkością nakładu monety. Dowiedziałem się również, że najlepiej inwestować w monety z lat 1972-2009 ponieważ później dosyć łatwo je sprzedać, a i wahania w cenach nie są duże przez co nie stracimy zainwestowanej kwoty.

Najszybciej na wartości nabierają monety złote (pewnie ze względu na ciągle rosnące ceny tego kruszcu) o nominale 100 złotowym. Zapewne w przeciągu kilku dni udam się do sklepu z numizmatami albo poszperam w internecie szukając oferty dla siebie. Wydaje mi się, że to bardzo ciekawa opcja inwestycji. Możliwość zarobienia duża, natomiast ryzyko wydaje mi się niewielkie. Oprócz tego, nawet jeśli nie uda mi się sprzedać moich monet to będę mógł nadal bawić się w kolekcjonowanie, co w gruncie rzeczy sprawia mi jakąś radość.

Dodatkowo lubię poznawać historię tego czym się zajmuję więc i moja wiedza na temat numizmatyki pewnie z czasem się poszerzy. Każdemu polecam to zarobkowe hobby. To fajna opcja dla ludzi, którzy chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, połączyć pasję z zarobkiem. Nie wymaga to wielkiego nakładu sił więc… zacznijmy zbierać monety kolekcjonerskie.

  1. Bardzo długi, konkretny artykuł. Monety złote tracą lub notują wzrost w zależności od ceny kursu metalu lub dolara. Jeżeli złoto wysoko notuje cenę to i złota moneta będzie droższa. Podobnie z miedzią i srebrem. Jeżeli chodzi o banknoty to nie znam się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *