Numizmatyka, to nie tylko kolekcjonowanie znaków pieniężnych. Jest to również spory kawałek historii ludzkości. Współcześnie znaki pieniężne również towarzyszą nam na każdym kroku. Tworzenie współczesnych numizmatów, to niezwykła sztuka. Wymaga iście chirurgicznej precyzji, jak również doskonałego pomysłu. Najpierw wiele projektów powstaje na desce kreślarskiej artysty, który rysuje szkice. Artyści, pracownicy mennicy, urzędnicy, spotykają się i podejmują stosowne decyzje. Nieodłącznym elementem projektowania są również konsultacje ze specjalistami z różnych dziedzin. W przypadku, gdy miałaby powstać moneta z rośliną, zgodność szkiców i projektów jest ustalana z botanikiem.
Ostateczną wersję zatwierdza odpowiedni urząd. Ciekawostką jest, że w Wielkiej Brytanii monety muszą zostać zaakceptowane przez królową Elżbietę II. Spowodowane jest to tym, że jej podobizna zawsze widnieje na awersie. Powstawanie numizmatu jest bardzo skomplikowane i wieloetapowe. Wymaga zaangażowania wielu specjalistów. Każdy początkujący kolekcjoner numizmatów powinien pamiętać o kilku ważnych zasadach niezbędnych przy tworzeniu kolekcji. Należy odróżnić monety wydawane w olbrzymich nakładach od prawdziwych okazów, które można spotkać w bardzo ograniczonej ilości na całym świecie.
Monety wydawane seryjnie nie powinny stanowić najważniejszych obiektów zarówno zainteresowania jak i kolekcji, zwłaszcza dla tych początkujących numizmatyków. Od początku kolekcjonowania powinno oddzielać się monety występujące w obiegu od tych zaliczanych do medalistyki a także od monet próbnych. Z zasady im starsze numizmaty tym ich wartość jest większa. Dlatego każdy okaz nawet taki sprzed kilkunastu lat jest tym cenniejszy o ile kolekcjoner zna jego historie i wartość. Monety takie można znaleźć na wielu aukcjach internetowych, a także w instytucjach zajmujących się sprzedażą numizmatów. Pozyskanie takich okazów będzie możliwe wyłącznie wtedy, kiedy kolekcjoner będzie dysponował odpowiednią wiedzą pozyskaną m.in. z fachowej literatury numizmatycznej.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com