Press "Enter" to skip to content

Kolekcja monet biblijnych, religijnych

Numizek 0

Kłaniam się po sam pas przed Mennicą Polską za wydanie bardzo ciekawej kolekcji monet. Pomysłodawca tego projektu według mnie powinien dostać znaczną nagrodę za swoją ideę. Chodzi mi mianowicie za serię „Monety Biblijne”. Egzemplarze z tej kolekcji są reprodukcjami monet opisanych przez apostołów w Piśmie Świętym, a pierwszy numizmat ukazał się w styczniu 2009 roku. Jako pierwsza wyszła replika Startera Antiochii Syryjskiej z I wieku przed naszą erą. Właśnie za takie monety miał zostać zdradzony Jezus Chrystus. Judasz za takie srebrniki zdecydował się „sprzedać” przyjaciela…dlatego tym bardziej powinny skusić one wszystkich hobbystów i kolekcjonerów.

Numizmat wykonany jest ze srebra 925 i wyszedł w niewielkim nakładzie – 2000 sztuk. Jako drugi wyszedł szekel miasta Tyru. Jest to reprodukcja antycznej monety z przełomu er. Tyr był w historii bardzo ważnym miastem i w tekstach antycznych występował bardzo często. Dopiero po przejęciu miasta przez turków w XVI wieku straciło na znaczeniu. W 2011 roku ukazała się trzecia z serii moneta, a mianowicie Denar Tyberiusza. Pisząc za oficjalną stroną Mennicy Polskiej „Kunsztownie wykonana na podstawie oryginalnych monet, z zachowaniem wszystkich szczegółów, replika Denara z czasów rzymskiego cesarza Tyberiusza, rządzącego w czasach Chrystusa”.

Kolekcja przewiduje jeszcze 5 innych modeli. Monety są ślicznie wykonane i zakochałem się w nich niemal od pierwszego wejrzenia. Świetnie wykonane, lśniąca powierzchnia zdobienia w metodzie lustrzankowej, niskie nakłady – wszystko to skłania mnie do zakupu tych monet. Jestem pod wielkim wrażeniem Mennicy Polskiej za wydanie tych monet. Moim zdaniem to jedna z ciekawszych serii monet kolekcjonerskich z lat 1972-2009. Numizmatyka w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie.

Mennica Polska jest jedną z najbardziej szanowanych w Europie, a w 2005 roku dostała nagrodę za najpiękniejszą monetę „2 zł – expo 2005”. Należy więc docenić nasze rodzime wydania. Poczet królów polski, zwierzęta chronione – takie oldschoolowe egzemplarze też są bardzo ciekawe i ładnie wydane. Ze swojej strony chciałbym jednak polecić szczególnie opisane przeze mnie repliki monet antycznych opisanych w Piśmie Świętym. Te kolekcje to kawał historii, a ich posiadanie wyposaża nas w masę kontekstów religijnych, kulturowych i właśnie historycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *