Press "Enter" to skip to content

Kobieta z głową

Numizek 0

Wiele monet okresu dwudziestolecia międzywojennego zyskało miano najpiękniejszych monet obiegowych 1923-2009. Rzeczywiście, trzeba przyznać, że w porównaniu z późniejszymi wzorami były znacznie bardziej wyszukane. Wiele z nich, tworzonych przez artystów plastyków, to w zasadzie miniaturowe dzieła sztuki użytkowej, wydane jednak czasem dość pokaźnym nakładzie.

Tak było z dwuzłotówką „Głowa kobiety”. Była to moneta srebrna, próby 750, jak większość srebrnych monet obiegowych 1923-2009. Nie wyróżnił jej też na tle innych posiadany ząbkowany rant. „Głowę kobiety” bito przez trzy lata z rzędu począwszy od roku tysiąc dziewięćset trzydziestego drugiego, przy czym każdego roku bito coraz mniej sztuk. I tak, w pierwszym roku emisji wybito niemal sto sześćdziesiąt milionów egzemplarzy, w drugim mennicę opuściło zaledwie dziewięć milionów dwieście pięćdziesiąt tysięcy sztuk, a rok później zaledwie ćwierć miliona. Oczywiście owo „zaledwie” powiedziane zostało w kontekście monet obiegowych 1923-2009, które emitowane są raczej w setkach milionów, o czym łatwo się przekonać biorąc do ręki katalog monet obiegowych 1923-2009.

W związku zapewne z tak dużym nakładem- ostatecznie przecież mówimy o ponad stu sześćdziesięciu milionach sztuk- dzisiejsze ceny za tę monetę nie są wysokie, ponieważ stan menniczy to wydatek około dwustu złotych, czyli, przypomnijmy, mniej więcej tyle, ile trzeba zapłacić za obiegową „Dziewczynę z kłosami z dwudziestego trzeciego- w nominale złotówkowym, oczywiście, czyli najbardziej legendarnym. Stan drugi to około stu do stu pięćdziesięciu złotych, natomiast obiegowy to kilkadziesiąt złotych.

Niemniej jednak jest to moneta, która może wprawiać w zachwyt, ponieważ w świetle obecnych monet obiegowych, jak zresztą wiele monet obiegowych 1923-2009, może budzić niekłamany podziw. Wykonana z dużą precyzją, o głębokim stemplu na pewno jest egzemplarzem, który możemy z czystym sumieniem umieścić na poczesnym miejscu naszej kolekcji, nawet, jeśli istnieją piękniejsze monety z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ostatecznie też „Głowa kobiety” zajmuje jedno z najwyższych miejsc, jeśli chodzi o najładniejsze monety obiegowe 1923-2009 nie tylko polski, ale całej europy w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej, dlatego też często dołączana jest do kolekcji, które są prowadzone w zupełnie innej kategorii tematycznej.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Gumtree.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *