Historia Mennicy Polskiej sięga roku 1766. Wtedy właśnie król Polski Stanisław August podjął decyzję o założeniu fabryki monet, chociaż pierwsze projekty dotyczące powstania mennicy pochodzą z roku 1764. Ambicją władcy było założenie firmy, której celem pierwszorzędnym byłoby wykonywanie najpiękniejszych monet na całym kontynencie europejskim. Król odniósł sukces, a efekty jego pomysłowości możemy podziwiać do dnia dzisiejszego, i nie ma żadnych prognoz, by w przyszłości cokolwiek miałoby ulec jakimkolwiek zmianom. Mennica Polska mieści się w Warszawie przy ulicy Pereca 21 i produkuje – poza monetami – również numizmaty, które są później wysyłane poza granice Polski.
Narodowy Bank Polski jest emitentem wszystkich dostępnych pieniędzy w naszym kraju (nie tylko monet, ale również banknotów), ale Mennica Polska jest jedynym miejscem w Polsce, w którym produkowane są monety obiegowe i kolekcjonerskie, w tym także monety próbne. Dodatkowo firma zajmuje się wykonywaniem zleceń nadesłanych od zagranicznych przedsiębiorstw numizmatycznych.
Do typowych zadań Spółki Mennicy Polskiej należy oczywiście bicie monet próbnych, kolekcjonerskich i w głównej mierze obiegowych, ale także projektowanie i wytwarzanie medali i odznaczeń. W roku 2006 firma dostała prestiżową nagrodę za najpiękniejszą monetę obiegową świata, co stanowi o ugruntowanym podłożu całej działalności. Owa nagroda dotyczyła monety o nominale dwóch złotych i o nazwie Expo 2005. W roku 2009 produkty tworzone w Mennicy Polskiej zostały docenione przez jurorów ekskluzywnego konkursu Machina Design, w skład których wchodziły takie osobistości jak Ewa Minge, Andrzej Pągowski czy Paolo Pininfarina.
Dzięki urządzeniom znajdującym się w warszawskiej mennicy możliwe jest produkowanie dukatów lokalnych, z czego skorzystało już ponad dwieście miast i samorządów w całej Polsce. Jest to stosunkowo nowa usługa oferowana przez omawianą firmę, ale mimo to cieszy się ona sporym zainteresowaniem. Obrót metalami szlachetnymi czy działalność deweloperska nie powinna w dzisiejszych czasach dziwić nikogo, kto ma choć najbledsze pojęcie o usługach menniczych.
Zapewne nie warto o tym wspominać, ale ze względów czysto profilaktycznych dodam, że Mennica Polska zajmuje się również płatnościami elektronicznymi, bez czego w XXI wieku firma długo by nie przetrwała. Od ponad dziesięciu lat przedsiębiorstwo znajduje się na łamach Giełdy Papierów Wartościowych, co z pewnością wzbudza liczne emocje wśród giełdowych graczy. Wszyscy jednoznacznie mamy nadzieję, że sukcesy Mennicy Polskiej, które odniosła do tej pory, są jedynie skromnym ułamkiem wszystkich sukcesów, jakie w przyszłości jeszcze odniesie.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com