Press "Enter" to skip to content

Historia Guldena Gdańskiego

Numizek 0

Stare pieniądze zawsze budzą ciekawość nie tylko historyków czy kolekcjonerów ale również zwykłych ludzi, którzy chętnie chcą zobaczyć jakimi pieniędzmi posługiwali się ich przodkowie jak wyglądały banknoty czy monety, kiedy były i gdzie wydawane itd. Jedną takich jednostek monetarnych dawno temu wycofaną z obiegu był gulden gdański. Pewnie są osoby które nigdy wcześniej nie słyszały o tych pieniądzach ale dla ludzi interesujących się historia Gdańska a konkretnie okresem międzywojennym waluta ta ma duże znaczenie historyczne.

Gulden gdański to czasy Wolnego Miasta Gdańska. Kiedy Wolne Miasto Gdańsk w roku 1920 został utworzone stał się demokratycznym miastem-państwem mającym swoją odrębna gospodarkę, władze oraz system monetarny. I chociaż w początkowych latach obowiązywał na Terenia Wolnego Miasta gdańska marka niemiecka to już w roku 1923 uchwała ówczesnego senatu wprowadzono odrębną walutę guldena gdańskiego. Banknoty w początkowym okresie emitowała Gdańska kasa centralna, ale już rok później bo w 1924 roku utworzono Bank Gdański, który przejął emisję guldena. Emitowano go w różnych nominałach, był to bardzo ładni zaprojektowany banknot przypominających trochę dolara.

Wszystkie nominały posiadały znak wodny oraz symbol gdańska – dwa lwy z herbem Gdańska. Na każdym nominale widniała inna budowla związana z Gdańskiem Dzisiaj nieliczni tylko są w posiadaniu oryginalnych banknotów, ale dla wszystkich zainteresowanych są strony internetowe poświecone Wolnemu Miastu Gdańsku, przedstawiające jego historie, które przedstawiają również dokładne opisy i zięcia tych banknotów. Ich emisja zakończyła się w roku 1939 kiedy to wybuchła II Wojna Świtowa. Wtedy tez zostały wymienione na markę niemiecką.

Większość oryginałów została zniszczona podczas wojny, tym bardziej że nie miały one wtedy żadnej wartości. W lepszym stanie natomiast zachowały się monety tamtego czasu wybijane w mennicy w Berlinie również w rożnych nominałach i z różnego kruszcu. Dla chętnych do ich zakupu są specjalne aukcje internetowe a cena kształtuje się w granicach kilku tysięcy złotych.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Gedanopedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *