Press "Enter" to skip to content

Czy srebro dosięgnie wartości złota?

Numizek 0

Od początków naszej cywilizacji srebro zawsze było mniej doceniane jak złoto. Nie wiadomo dlaczego tak właściwie się dzieje. To właśnie złoto było traktowane jako ten metal, w który się inwestuje, który jest traktowany jako ten, metal, który przynosi największe zyski. Jednak patrząc na wykorzystanie tych dwóch metali w przemyśle, można się zastanawiać dlaczego to właśnie w złocie znajduje się oparcie dla inwestycji. Można powiedzieć, że to dzieje się w wyniku nie tyle myślenia gospodarczego ale przez właściwości chemiczne złota, które jest odporne na większość czynników chemicznych oprócz mieszaniny kwasów azotowego i solnego czyli tak zwanej wody królewskiej.

A jednak to nie brak złota może wstrząsnąć światową gospodarką, a właśnie brak srebra może spowodować, że znany świat nie będzie już taki sam. Dlaczego się może tak stać? Przyczyna jest bardzo prosta – srebro jest podstawowym surowcem przy produkcji związanych z mikrotechnologią. Chodzi tu nie tylko o produkcję komputerów ale o całą gospodarkę, która jest na tej technologii oparta. Bez tej gałęzi gospodarki nie byłoby znanego świata, czyli sterowników w pralkach, kuchenkach, bez komputerów w samochodach i robotów w fabrykach.

Wszystkie te rzeczy w procesie produkcji potrzebują udziału srebra. Jednak jest bardzo poważny problem. Produkcja srebra zmniejszyła się w ostatnich latach z przeszło 2mld uncji roczni do niewiele ponad 700ml uncji, przy zapotrzebowaniu określanym na 1mld uncji. Problemem jest to, że niewiele producentów może zwiększyć jego wydobycie, a jeśli któraś się na to decyduje, to podniesienie wydobycia przy ogólnym wynoszącym kilkadziesiąt ton rocznie raczej nie spowoduje wyrównanie deficytu.

Nawet odzysk srebra jaki jest wykorzystywany nie zmniejszy jego braków na rynkach. Powoduje to znaczny wzrost wartości srebra na rynku. Analitycy twierdzą, że magiczna wartość stosunku srebra do złota czyli 1: 15 będzie osiągnięta wkrótce, jeśli nie przekroczona. Nikt nie chce by cena srebra zrównała się z ceną złota. Byłby to cios dla gospodarki światowej.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *