Press "Enter" to skip to content

Banknoty z 1919

Numizek 0

W roku 1918 marka polska na mocy dekretu została uznana tymczasową walutą polską. Miała ona być wkrótce zastąpiona nowym pieniądzem – złotym polskim na mocy ustawy z lutego 1919 roku, jednak do chwili wprowadzenia tej waluty, to właśnie banknoty marki polskiej były obowiązujące. Marka polska była już znana na terenie II RP, emitowana była już bowiem od 1916 roku przez podległy bankowi centralnemu Rzeszy Niemieckiej bank Polską Krajową Kasę Pożyczkową i obowiązywała na terenie Generalnej Guberni. Po odzyskaniu niepodległości – postanowiono, że Polska będzie brała odpowiedzialność tylko za banknoty emitowane przez polski zarząd PKKP, czyli za te, które były emitowane od roku 1919, za pozostałe zobowiązania odpowiadać miał rząd Rzeszy Niemieckiej.

W 1919 roku banknoty marki niemieckiej emitowane były w czterech seriach – pierwszym banknotem było 500mkp, kolejnym 100mkp, w maju emitowano banknoty o nominałach 1,5,20 oraz 1000 marek polskich. Kolejna emisja marki polskiej była w sierpniu 1919 roku. Najniższym banknotem z tej emisji był banknot 1mkp. Był nieco większy niż 1 marka z maja. Jego wymiary to 120x75mm. Na rewersie widać po lewej stronie głowę królowej Jadwigi. Banknot posiada znaki wodne na całej powierzchni w kształcie ukośnie ułożonych kwadratów. Na awersie umieszczony jest napis notki prawnej mówiącej, że polskie państwo przejmuje wszelkie zobowiązania za banknoty wydane przez PKKP, a po obu stronach tego napisu w jego górnej części widnieje niewielka cyfra nominału.

Kolejnym nominałem był 5 markowy banknot, na którego rewersie widniała głowa Kościuszki. Umieszczona ona była po prawej stronie banknotu, natomiast po przeciwnej stronie było umieszczone godło polskie. Banknot miał wymiary 130x80mm. Posiadał również znak wodny w kształcie podobnym jak na banknocie 1mkp. Głowa Kościuszki zdobiła również banknot 10mkp. Banknot był większy od 5mkp i miał wymiary 140x90mm. Znaki wodne zabezpieczające banknot są takie same jak poprzednich. Banknoty emitowane przez PKKP funkcjonowały do końca 1924 roku, kiedy zostały zastąpione przez złotówkę.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Sklepnumizmatyczny.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *