Gulden to moneta oraz banknoty Wolnego Miasta Gdańska z czasów między I a II Wojną światową. Dzisiaj są to bardzo cenne numizmaty ponieważ ich nikąd nie trwał zbyt długo i był w ograniczonej liczbie, ponadto cześć banknotów uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, w związku z tym jest on źródłem poszukiwań zagorzałych historyków, numizmatyków i kolekcjonerów. Banknoty wolnego Miasta Gdańska guldeny były emitowane od roku 1923, początkowo przez centralna kasę Gdańska jako eminentna przejściowego do momentu utworzenia Ganku Gdańskiego.
Bank Gdański zaczął emitować banknoty guldeny w roku 1924 w różnych nominałach. Każdy nominał był innego koloru, posiadał swój znak wodny jak również widniał an nim symbol gdańska Jakim były dwa lwy trzymające herb miasta. Ponadto na banknotach widniały kolekno10 guldenów-dwór Augusta, 20 guldenów- Wieża więzienna i kolejna emisja 20 guldenie- dwór Augusta. Na nominale 25 guldenowym widniał Kościół mariacki w Gdańsku a na 50 guldenów dom podcieniowy. 100 guldenów to port gdański z słynnym żurawiem a 500 guldenów przedstawiało Wielką zbrojownię. Na największym natomiast nominale 1000 guldenów widniał ratusz rynku głównego.
Gulden został wycofany z obiegu i zastąpiony marka niemiecką w roku 1939 czyli wtedy gdy Hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę rozpoczynając tym samym II Wojnę Światową. Dzisiaj niewiele osób może oglądać oryginały tych banknotów. Cześć trafiła do osób prywatnych , cześć egzemplarzy rozdano w formie upominków od władz miasta dla ważnych osobistości.
Można je natomiast oglądać w Internecie gdzie na stronach miasta Gdańsk lub stronach poświęconych banknotom widnieją zięcia ówczesnych guldenów o różnych nominałach, Warto zapoznać się z treścią tych stron, zobaczyć jakimi pieniędzmi posługiwali się nasi przodkowie, dowiedzieć się np. dawczego napisy na guldenach były wyłącznie w języku niemieckim itd. Są to nie tylko źródła informacji ale również dużo wiadomości historycznych często przydatnych i praktycznych w codziennym życiu.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wcn.pl