Press "Enter" to skip to content

Banknoty PRL-u o nominale 10zł

Numizek 0

Historia powojennych banknotów z okresu PRL jest bardzo burzliwa. Pierwsze banknoty wydrukowane zostały przez radziecką drukarnię GOZNAK. Wyemitowano dziewięć nominałów. Najniższym był banknot 50gr, najwyższym w 1944roku był banknot o nominale 500zł. Banknoty o nominale 10zł, w pierwszej serii były drukowane przez wspomnianą moskiewską drukarnię oraz przez Drukarnię Narodów z Krakowa. Wielkość tego banknotu to 160 x 80mm. Nie wiadomo dokładnie kto zaprojektował szatę graficzną tego banknotu. Pierwsza seria wyemitowana była z błędem. Nie je ominął on i innych banknotów – oprócz 50gr.

Błąd ten polegał na tym, że źle przetłumaczono notkę prawną i zamiast słowa „obowiązkowe” w nocie widnieje słowo „obowiązkowym” Już banknoty drukowane w następnej serii miały notę poprawioną. Jako wydawca na banknotach widnieje Narodowy Bank Polski, jednak fizycznie tego banku centralnego jeszcze nie było w związku z tym nie ma na banknocie podpisów zarządu NBP. Banknot posiadał znaki wodne w kształcie wydłużonej gwiazdy na całej powierzchni w maju 1946 roku wprowadzono kolejny banknot o tym nominale. Projektem zajął się znany grafik Ryszard Kleszczewski. Był to mniejszy banknot niż poprzedni i o wiele lepiej zabezpieczony.

Banknot już był emitowany przez NBP, pojawiają się też podpisy zarządu. Jego druk powierzono łódzkiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Znaki wodne są w kształcie ciemniejszych i jaśniejszych liter „W”, jednak banknot nie posiadał oznaczenia serii i numeru. Wspomniane banknoty obowiązywały do 30 października 1950 roku, kiedy wprowadzono reformę walutową. Wyemitowano wtedy kolejny banknot o nominale 10zł zaprojektowany przez Wacława Borowskiego.

Pierwsza seria była wydrukowana w największej tajemnicy w węgierskiej wytwórni w 1948roku. Rysunki na banknocie były w stylu socrealizmu i przedstawiały na awersie głowę chłopa, a na rewersie była scenka ze żniw. Na marginesie banknotu jest znak wodny w kształcie głowy kobiety w chuście. Banknot ten został zastąpiony przez monety miedzioniklowe jednak już w 1982 roku doszło do emisji banknotu na którego rewersie widnieje generał Józef Bem.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Numisklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *