Polacy pod koniec II Wojny Światowej posługiwali się czterema systemami walutowymi – po okupacji niemieckiej pozostały marki oraz złotówki wydrukowane przez okupacyjne władze, wraz radzieckimi wojskami przywędrowały również ruble, a powstały w Lublinie w lipcu 1944roku Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, dekretem z sierpnia 1944 na terenie Polski wprowadził złotówki. Początkowo wprowadzono osiem banknotów o nominałach od 50groszy do 500zł. Druk powierzono moskiewskiej drukarni GOZNAK, a następnie krakowskiej Drukarni Narodów.
Banknoty ni należały do najlepiej wykonanych, matryce na podstawie której wykonane pierwsze banknoty posiadały wadę spowodowaną fałszywym tłumaczeniem noty prawnej z rosyjskiego na polski, banknoty miały notę „Przyjmowanie we wszystkich wypłatach jest obowiązkowym, fałszowanie będzie karane zgodnie z prawem”, zamiast słowa „obowiązkowe” widniało słowo „obowiązkowym”. Jednak to nie jedyna wada pierwszych serii banknotów. Były one wręcz fatalnie zabezpieczone przed fałszowaniem. Najgorzej było z banknotem o najwyższym nominale – 500zł.
Był to banknot najczęściej fałszowany do zabezpieczeń należało jedynie znak wodny w kształcie wydłużonej gwiazdy na całej powierzchni banknotu, nadruk na banknocie różnił się w zależności od serii co ułatwiło proceder fałszowania. Dlatego już w sierpniu 1946roku banknot został wycofany z obiegu i zastąpiony w styczniu 1946roku przez nowo zaprojektowany i wydrukowany całkowicie w Polsce w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Łodzi. . Projektem zajął się Wacław Borowski.
Banknot ma już nowy rysunek znaku wodnego o kształcie litery „W” o różnych odcieniach. Były to pierwsze banknoty, które posiadały podpisy zarządu Narodowego Banku Polskiego: Prezesa Edwarda Dróżniaka, Dyrektora Jana Stefana Hanemanna oraz skarbnika Karola Pustówki. Na banknocie na awersie widnieje postać rybaka oraz stoczniowca, rewers jest ozdobiony widokiem Gdańska od strony Wełtawy. Banknot był w obiegu do 30 października 1950 roku, tj. Do czasów reformy walutowej.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Sklepnumizmatyczny.eu