Press "Enter" to skip to content

Banknot 50zł z emisji 1948

Numizek 0

Koniec roku 1950 przyniósł szok dla większości Polaków. 28 października Sejm PRL uchwalił ustawę wprowadzającą reformę walutową. Cała reforma była przeprowadzona w największej tajemnicy, a same banknoty były powierzone do druku już w roku 1948, w drukarniach szwedzkich, czechosłowackich oraz węgierskich i przechowywane były w wojskowych sejfach. Wydrukowano w sumie siedem nominałów banknotów. Najniższym było 2 złote, zrezygnowano bowiem z druku najniższych banknotów o nominałach 50groszy oraz 1 złotego zastępując je monetami. Pozostałe banknoty funkcjonowały w obiegu aż do 1978 roku.

Banknot o nominale 50 złotych pierwszej serii został wydrukowany w praskiej Tiskárna Bankovek Státní Banky Československé oraz Riksbankens Sedeltryckeria w Sztokcholmie. seria była drukowana w warszawskiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Projektantem tego banknotu był znany już grafik Wacław Borowski. Rysunki na banknocie były utrzymane w klimacie socrealistycznym. Na awersie była umieszczona głowa rybaka – stąd też potoczna nazwa „Rybaki”. Rewers jest ozdobiony rysunkiem przedstawiającym port w Gdyni. Banknoty wydrukowane w Pradze Sztokholmie oraz Warszawie różniły się od siebie.

Praskie banknoty oznaczone były jednoliterową serią oraz serie C2-z2 i c3-z3 wraz z sześciocyfrową numeracją, w Szwecji drukowano banknoty seria A z siedmiocyfrowym oznaczeniem. Na marginesie banknotu umieszczono znak wodny o kształcie głowy kobiety. W 1975 roku do obiegu wprowadzono banknoty z serii wielcy Polacy. Na rewersie tego niewielkiego banknotu o wymiarach 138 x 63 mm banknotu o nominale 50zł umieszczono rysunek przedstawiający głowę generała Karola Świerczewskiego, natomiast rewers jest ozdobiony krzyżem walecznych.

Znak wodny banknotu to rysunek orła. Seria banknotu była dwuliterowa numer siedmiocyfrowy w kolorze czerwonym. Autorem szaty graficznej był Andrzej Heidrich. Banknoty te zostały zastąpione dopiero w 1996 roku po denominacji i wyemitowane były w czterech seriach – ostatnia w 1988roku.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie  Sklepnumizmatyczny.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *