Press "Enter" to skip to content

Banknot 100 PLN – historia

Numizek 0

Transformacja z końca lat 80 ubiegłego wieku była bardzo trudna dla obywateli naszego kraju. Galopująca inflacja spowodowała, że większość straciła swoje oszczędności. Dlatego Narodowy Bank Polski oraz Ministerstwo Finansów opracowało reformę finansów. Podstawowymi założeniami tej reformy było zmniejszenie inflacji do poziomu 10%, wymianę pieniędzy oraz denominacja polskiego złotego. W roku 1993 wskutek działań kierowanych przez Ministra Finansów Prof. Leszka Balcerowicza udało się zmniejszyć inflację, więc postanowiono przejść do następnych kroków i doprowadzić do denominacji.

Nie była ona entuzjastycznie przyjęta, szczególnie, że w pamięci starszych Polaków była denominacja z początku lat powojennych, wskutek której większość Polaków straciła swoje wszystkie oszczędności. Jednak do denominacji doszło z dniem 1 stycznia 1995 i do obiegu weszły nowe banknoty, na początku trzy nominały 10, 20 oraz 50PLN, a z dniem 1 czerwca wprowadzono dwa najwyższe nominały – 100 oraz 200PLN. Banknot 100PLN, podobnie jak pozostałe nowe banknoty są zaprojektowane przez Arkadiusza Heidricha – znanego grafika, który jest również autorem banknotów pochodzących bezpośrednio sprzed denominacji.

Banknot wydrukowano w roku 1994 w renomowanej drukarni Thomasa De La Rue. Dopiero w roku 2000 banknoty o tym nominale rozpoczęto drukować w warszawskiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Banknot należy do serii „władców polskich” Na jego awersie centralnie jest widoczny stylizowany rysunek postaci króla Władysława III Jagiełły. Banknot jest w kolorystyce zielonej. Na banknocie umieszczono złotą folię metaliczną. W rozecie druk jest w kolorze ciemno-zielonym. Druk jest wykonany w technice stalorytniczej, czyli wklęsłodruk. Poddruk jest wykonany w offsecie w kolorystyce niebiesko – zielono – fioletowej. Na rewersie widoczny jest wizerunek tarczy z orłem z nagrobka Władysława III Jagiełły, pod tarczą płaszcz krzyżacki oraz dwa nagie skrzyżowane miecze. W tle widoczny jest zarys zamku krzyżackiego w Malborku.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *