Press "Enter" to skip to content

Armeńska góra w Turcji

Numizek 0

Któż by pomyślał, że taki kraj jak Armenia emituje własną monetę inwestycyjną. Faktów są jednak niezmienne. W każdym razie na rynku lokacyjnym to dosyć egzotyczne zjawisko, co nie znaczy, że nie atrakcyjne. Na plus Armeńskiej Srebrnej Arce Noego (Arche Noah) z pewnością można zapisać jej cenę, która w porównaniu z innymi monetami tego typu wypada bardzo korzystnie. Drugą rzeczą godną uwagi jest bez wątpienia piękny i przyciągający wzrok projekt awersu.

Arka Noego jest monetą jednouncjową o nominale 500 Dram (około 1,5 USD lub 5 PLN) i zawartości dokładnie 31,1 grama srebra próby Ag 999. Jej średnica wynosi 38,5 milimetra a grubość to równe 3 milimetry. Atrakcyjne dla tej monety jest również to, że sprzedawana jest opakowana w kapsel menniczy, co ułatwia jej przechowywanie i chroni srebro przed szkodliwym działaniem powietrza. Wspomniany już awers przedstawia biblijną Arkę Noego na tle rozświetlonej promieniami słońca góry oraz wizerunek gołębia trzymającego w dziobie oliwną gałązkę.

Oczywiście nie ma wątpliwości, że jest to góra Ararat – symbol narodu ormiańskiego, któremu według legendy początek dał Haik, który był prawnukiem Noego. A jak wiadomo jego arka osiadła właśnie na górze Ararat. Co ciekawe wspomniana góra nie znajduje się w Armenii, leży natomiast na terenie dzisiejszej Turcji. Wygląd awersu dopełnia napis Arka Noego po ormiańsku oraz angielsku (NOAH’S ARK). Rewers tej srebrnej monety bulionowej ozdobiony jest bardzo efektownym godłem Armenii.

Jest to pięciopolowa tarcza podtrzymywana przez stylizowane zwierzęta: lwa i orła, które są symbolami królestwa Urartu – historycznej nazwy ormiańskich ziem. W centralnej części tarczy znajduje się mityczna góra Ararat wraz z osiadłą na niej arką. Całość uzupełnia oznaczenie nominału (500 DRAM) oraz ponownie dwujęzyczne określenie kraju, które po angielsku brzmi REPUBLIC OF ARMENIA. O tym, że warto inwestować w srebro, nawet w postaci Arche Noah, świadczy najlepiej kurs srebra, który w ostatnim roku wzrósł o około 30 %.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Mennicawroclawska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *