Numizmatyka może być źródłem dochodu, ale muszą być spełnione pewne warunki. Pierwszym z nich jest wiedza. Kolekcjoner musi wiedzieć, co dzieje się na rynku numizmatycznym, musi śledzić katalogi, powinien mieć rozeznanie, co dzieje się na giełdach kolekcjonerskich, jakie monety są poszukiwane najczęściej. Innym warunkiem jest utrzymywanie kolekcji w należytym stanie. W tym celu każdy kolekcjoner powinien zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria służące do przechowywania monet. Ich stan decyduje o cenie. Na rynku jest mnóstwo akcesoriów. Są to różnego rodzaju i wielkości klasery, albumy, palety, holdery, walizki, woreczki strunowe czy koperty ochronne. Ponad to, każdy kolekcjoner powinien posiadać rękawiczki bawełniane, pincetę oraz lupę.
Tak wyposażony kolekcjoner może mieć pewność, że ani on sam, ani ktoś postronny nie uszkodzi żadnej monety, a tym samym nie obniży jej wartości. Posiadanie takich akcesoriów przydaje się podczas transportu kolekcji na wystawę czy giełdę numizmatyczną. Zbiory numizmatyczne mogą być przechowywane w sejfach, jeśli to są monety bite w złocie, czy innym drogim kruszcu, a jeśli nie posiadamy kasy pancernej, to konieczna jest szafa zamykana na kilka sposobów. To uchroni monety, kolekcję przed kradzieżą. Niektórzy numizmatycy eksponują swoje kolekcje w mieszkaniach, umieszczając albumy, czy kasety w oszklonych szafach, tak, by były one widoczne. Na pewno dodają one pomieszczeniu swoistego wyglądu, a właścicielowi powodu do dumy.
Na rynku numizmatycznym działa dwie grupy kolekcjonerów. Pierwszą i największą stanowią kolekcjonerzy, pasjonaci, dla których monety to hobby. Bardzo często są oni gotowi zapłacić więcej za dany egzemplarz niż to wynika z jego ceny na rynku. Druga grupa znacznie mniejsza to inwestorzy, dla których rynek monet jest po prostu miejscem do zarabiania. Na tym rynku daje się wyraźnie zauważyć sezonowość. Na wiosnę spadają ceny monet i wtedy można je kupić najtaniej, jesienią te ceny zaczynają rosnąć, bo kolekcjonerzy w monetach lokują nadwyżki gotówki, która pozostała po wakacyjnych wojażach.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com