Press "Enter" to skip to content

Banknoty PRL-u o nominale 10zł

Numizek 0

Historia powojennych banknotów z okresu PRL jest bardzo burzliwa. Pierwsze banknoty wydrukowane zostały przez radziecką drukarnię GOZNAK. Wyemitowano dziewięć nominałów. Najniższym był banknot 50gr, najwyższym w 1944roku był banknot o nominale 500zł. Banknoty o nominale 10zł, w pierwszej serii były drukowane przez wspomnianą moskiewską drukarnię oraz przez Drukarnię Narodów z Krakowa. Wielkość tego banknotu to 160 x 80mm. Nie wiadomo dokładnie kto zaprojektował szatę graficzną tego banknotu. Pierwsza seria wyemitowana była z błędem. Nie je ominął on i innych banknotów – oprócz 50gr.

Błąd ten polegał na tym, że źle przetłumaczono notkę prawną i zamiast słowa „obowiązkowe” w nocie widnieje słowo „obowiązkowym” Już banknoty drukowane w następnej serii miały notę poprawioną. Jako wydawca na banknotach widnieje Narodowy Bank Polski, jednak fizycznie tego banku centralnego jeszcze nie było w związku z tym nie ma na banknocie podpisów zarządu NBP. Banknot posiadał znaki wodne w kształcie wydłużonej gwiazdy na całej powierzchni w maju 1946 roku wprowadzono kolejny banknot o tym nominale. Projektem zajął się znany grafik Ryszard Kleszczewski. Był to mniejszy banknot niż poprzedni i o wiele lepiej zabezpieczony.

Banknot już był emitowany przez NBP, pojawiają się też podpisy zarządu. Jego druk powierzono łódzkiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Znaki wodne są w kształcie ciemniejszych i jaśniejszych liter „W”, jednak banknot nie posiadał oznaczenia serii i numeru. Wspomniane banknoty obowiązywały do 30 października 1950 roku, kiedy wprowadzono reformę walutową. Wyemitowano wtedy kolejny banknot o nominale 10zł zaprojektowany przez Wacława Borowskiego.

Pierwsza seria była wydrukowana w największej tajemnicy w węgierskiej wytwórni w 1948roku. Rysunki na banknocie były w stylu socrealizmu i przedstawiały na awersie głowę chłopa, a na rewersie była scenka ze żniw. Na marginesie banknotu jest znak wodny w kształcie głowy kobiety w chuście. Banknot ten został zastąpiony przez monety miedzioniklowe jednak już w 1982 roku doszło do emisji banknotu na którego rewersie widnieje generał Józef Bem.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Numisklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *