Press "Enter" to skip to content

Banknoty o nominale 500zł

Numizek 0

Polacy pod koniec II Wojny Światowej posługiwali się czterema systemami walutowymi – po okupacji niemieckiej pozostały marki oraz złotówki wydrukowane przez okupacyjne władze, wraz radzieckimi wojskami przywędrowały również ruble, a powstały w Lublinie w lipcu 1944roku Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, dekretem z sierpnia 1944 na terenie Polski wprowadził złotówki. Początkowo wprowadzono osiem banknotów o nominałach od 50groszy do 500zł. Druk powierzono moskiewskiej drukarni GOZNAK, a następnie krakowskiej Drukarni Narodów.

Banknoty ni należały do najlepiej wykonanych, matryce na podstawie której wykonane pierwsze banknoty posiadały wadę spowodowaną fałszywym tłumaczeniem noty prawnej z rosyjskiego na polski, banknoty miały notę „Przyjmowanie we wszystkich wypłatach jest obowiązkowym, fałszowanie będzie karane zgodnie z prawem”, zamiast słowa „obowiązkowe” widniało słowo „obowiązkowym”. Jednak to nie jedyna wada pierwszych serii banknotów. Były one wręcz fatalnie zabezpieczone przed fałszowaniem. Najgorzej było z banknotem o najwyższym nominale – 500zł.

Był to banknot najczęściej fałszowany do zabezpieczeń należało jedynie znak wodny w kształcie wydłużonej gwiazdy na całej powierzchni banknotu, nadruk na banknocie różnił się w zależności od serii co ułatwiło proceder fałszowania. Dlatego już w sierpniu 1946roku banknot został wycofany z obiegu i zastąpiony w styczniu 1946roku przez nowo zaprojektowany i wydrukowany całkowicie w Polsce w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Łodzi. . Projektem zajął się Wacław Borowski.

Banknot ma już nowy rysunek znaku wodnego o kształcie litery „W” o różnych odcieniach. Były to pierwsze banknoty, które posiadały podpisy zarządu Narodowego Banku Polskiego: Prezesa Edwarda Dróżniaka, Dyrektora Jana Stefana Hanemanna oraz skarbnika Karola Pustówki. Na banknocie na awersie widnieje postać rybaka oraz stoczniowca, rewers jest ozdobiony widokiem Gdańska od strony Wełtawy. Banknot był w obiegu do 30 października 1950 roku, tj. Do czasów reformy walutowej.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Sklepnumizmatyczny.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *